“Riekstiņš” pirmais Latvijā ieviesīs draudzēšanās spēli – inovatīvu un izglītojošu metodi konfliktsituāciju risināšanai

23.11.2021.

Ādažu novada Carnikavas pagasta pirmsskolas izglītības iestādes “Riekstiņš” vadītāja Sanita Kronberga tuvākajā laikā plāno uzsākt jaunu, Latvijā vēl nebijušu projektu, kura realizēšana norisināsies tieši “Riekstiņā”.

Sadarbībā ar  uzņēmumu  “Relationships Are Forever Foundation”, kura pamatdarbība ir Maltā, tiks veikta draudzēšanās spēles ieviešana Latvijā. Projekts sastāvēs no vairākiem posmiem. Pirmais posms būs spēles tulkošana no angļu uz latviešu valodu, kam sekos nākamais posms – iestādes darbinieku apmācība, vienlaikus piedāvājot katrai bērnudārza grupiņai savu draudzēšanās spēles komplektu. Kā stāsta “Riekstiņa” vadītāja Sanita Kronberga, tad spēles tulkošanu plānots pabeigt līdz šī gada beigām, bet pilnvērtīgi ieviest bērnudārzā – nākamā gada pirmajā pusē.

Pēc apmācības darbinieki varēs spēli pielietot ikdienā un pēc laika, kad iestādes darbinieki jau būs izmēģinājuši spēli,  notiks sazināšanās ar spēles veidotājiem, lai pārrunātu veiksmes un neveiksmes, kā arī uzdotu precizējošus jautājumus. Šī spēle tiek piedāvāta pilnībā bez maksas, jo veidotāji vēlas, lai ar spēles palīdzību varētu palīdzēt pēc iespējas vairāk bērniem. Tieši tāpēc plānots, ka pēc spēles ieviešanas “Riekstiņā”, ar to varētu tikt iepazīstināti arī citas pirmsskolas izglītības iestādes Latvijā.

Draudzēšanās spēle ir jauna, izglītojoša metode. Tā ir tapusi sadarbībā ar dažādiem savas jomas speciālistiem, kuri strādā ar bērniem izglītības jomā, kā arī konsultē bērnus emocionālu pārdzīvojumu gadījumos. 2020.gadā tika veikts zinātniski pamatots, kvalitatīvs pētījums, kuru veica Amanda Bezina un Stefens Kamileri. Pētījumā piedalījās pieaugušie, kuri ikdienā strādā ar bērniem, un tajā tika secināts, ka ikdienā, mācību procesā pedagogi vairāk fokusējas uz mācību procesu un apgūstamo mācību vielu, taču konfliktu risināšanas paņēmieni nav apgūti.

Draudzēšanās spēle ir labs rīks, lai preventīvi mācītu bērniem konflikta risināšanas paņēmienus.  To var izmantot, lai uzlabotu bērnu dzīvi, attīstītu spējas veidot stipras attiecības ar ģimeni, draugiem un citiem, ar kuriem bērni saskarās savā ikdienā. Kā zināms, veiksmīgas draudzības pamatā ir uzticēšanās, dalīšanās ar emocijām un dažāda veida pieredze, arī negatīvā. Konfliktsituācijās, uz kuru risināšanu vērsts pirmais draudzēšanās spēles eksemplārs, tiek piedāvāti risinājumi situācijas risināšanā. Risinājumi sniedz iespēju izrunāt radušās nesaskaņas draugu starpā, palīdzot atkal atjaunot draudzību.