a a a

Novada simbolika

ģerbonis_ādaži

Ādažu novada ģerbonis ir apstiprināts 2022. gada 27. janvārī ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas  lēmumu.

Ģerboņa heraldiskais apraksts:

  •  Dalīts galvā ar zilu un sudrabu
  • Sudraba laukā zila smaile, uz tās zelta Dortmaņa lobēlija ar diviem sudraba ziediem ševrona veidā un vienu tādu pašu ziedpumpuru.

 

Sudrabs simbolizē patiesību un atklātību, zelts – cēlsirdību un bagātību, savukārt zilā krāsa ir Gaujas un jūras satikšanās vieta, kas norāda arī uz ūdens bagātību novadā. Divi lobēlijas ziedi ģerbonī sargā trešo – mazo, trauslo, vēl neizplaukušo pumpuru. Tas ir ģimenes (tēvs, māte, bērns) simbols, kas Ādažu novadā ir mūžīga vērtība. Ģerbonī ir unikālais, kas vieno Ādažus un Carnikavu, turklāt nav nekur citur Latvijā – Gaujas ieteka jūrā un Dortmaņa lobēlija, kas aug abu pagastu teritorijā.

Ādažu pagasta ģerbonis ar ūdensrozi un Carnikavas pagasta ģerbonis ar nēģi

 


Iepriekšējie Carnikavas un Ādažu ģerboņi turpmāk kalpos kā Carnikavas un Ādažu pagastu ģerboņi. Valsts Heraldikas komisija tos apstiprināja 2021. gada 27. decembrī.

 

Ādažu pagasta ģerbonis, kurā redzama balta ūdensroze, pirmajā veidolā apstiprināts 1998. gada 29. jūlijā. Carnikavas pagasta ģerbonis, kurā attēlots upes nēģis un Gaujas ieteka jūrā, savā pirmajā veidolā pieņemts 2002. gada 10. septembrī. Abi vēlāk pārtapa par novadu ģerboņiem. Vairāk par iepriekšējo un esošo ģerboņu tapšanu – novadpētnieces Elitas Pētersones rakstā (Ādažu Vēstis, 2021/11, 7.-8.lpp).