Janvāra nogalē aicina uz pasākumu “Nēģu vilciens – sajūtu un garšas ceļojums Carnikavā”

18.01.2022.


Lielākie un gaidītākie svētki Carnikavā, kā zināms, ir tradicionālie Nēģu svētki, kas norit augusta beigās, atklājot nēģu zvejas sezonas sākumu. Kā izrādās, Nēģu svētku pirmsākumi ir saistīti ar organizētiem tūristu braucieniem “Nēģu vilcienā”. Iedvesmojoties no senās tradīcijas, aicinot baudīt Carnikavas nēģus un Piejūras valdzinājumu arī gada aukstajos mēnešos, janvāra pēdējā nedēļas nogalē – atzīmējot nēģu zvejas sezonas noslēgumu – tiek organizēta “Nēģu diena Carnikavā”.

29. un 30. janvārī sadarbībā ar AS “Pasažieru vilciens” maršrutā Skulte-Rīga un Rīga-Skulte kursēs “Nēģu vilciens”, kurā apmeklētājam būs iespēja baudīt piejūras atmosfēru, ko veidos dažādas sajūtas – priežu mežu svaigais gaiss, kāpās izskaloto koku sentiments, jūrnieku dzīves rituma viedums. Vilcienā ceļotājiem pievienosies mītiskas būtnes, kas pavadīs līdz Carnikavas stacijai, kā arī ievedīs tālākā dienas piedzīvojumā.

29. un 30. janvārī no plkst. 12.00 līdz 18.00 darbosies stāstu taka “Klausies Carnikavu”. Pārgājienā pa dambi gar Gauju un jūras promenādi varēs iepazīt īpašo Carnikavas piejūras atmosfēru, tvertu audiālos un vizuālos objektos. Takas pieturpunktos varēs noklausīties “Zvejnieku stāstu”, kas vēstīs par zvejnieka amatu, zvejas rīkiem un vēsturiski apjomīgākajiem lomiem; “Meža stāsts” atklās Piejūras militārā mantojuma noslēpumus; “Dzelmes stāsts” – nēģu dzīves līkločus, bet Carnikavas pludmalē būs klausāms atmiņu stāstījums par Carnikavas jūrasbraucējiem. Savukārt diennakts tumšajā laikā Gaujas krastā iemirdzēsies objekts “Gaismas tacis”, vēstot par taču un nēģu zvejas stāstu.

29. janvārī no plkst. 12.00 līdz 16.00 Carnikavas Novadpētniecības centra ārtelpa pārtaps par “Gardēžu ciematu”, kas piedāvās iespēju baudīt gan tradicionāli, gan netradicionāli pagatavotus nēģus, vērot šefpavāru meistarklases, kā arī bagātināt savas zināšanas par nēģu dzīvi, zveju un pārstrādi. “Gardēžu ciemats” darbosies “zaļajā režīmā” – ieeja teritorijā būs iespējama, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu.

Vēstures avoti liecina, ka Nēģu vilciens uz Carnikavu kursējis jau pagājušā gadsimta 30. gados. Laikraksts “Latvijas Kareivis” 1934. gada 3. oktobrī informēja: “Dzelzceļu virsvalde nolēmusi laist nākošo tūristu vilcienu svētdien, 7. oktobrī, plkst. 7:57 no Rīgas uz Carnikavu. Piedalīšanās maksa braucienam turp un atpakaļ 1 Ls. Tūristiem būs dota iespēja iepazīties arī ar nēģu zveju Gaujā un to sagatavošanu.”  Nēģu vilcieni kursēja arī nākamajos gados.  Acīmredzot tie bija tik iecienīti un ienesīgi, ka īpašais 100. jubilejas tūristu vilciens 1937. gada 26. septembrī devās tieši uz Carnikavu, kur, kā vēstīja sludinājums avīzē “Jaunākās Ziņas”, par 2 latiem un 60 santīmiem jubilejas  vilciena viesus iepazīstinās “ar nēģu zveju un garšu”.  Avīze “Rīts” 1937. gada 27. septembrī ziņoja, ka vilcienā bijuši 785 tūristi, kuriem zvejas meistars Jaunbērziņš parādījis, kā nēģus zvejo, bet citi zvejnieki biedrības namā tūristus cienājuši ar jau gatavo produkciju. Plašāku informāciju par Nēģu vilciena vēsturi lasiet Carnikavas novadpētniecības muzeja vadītājas Olgas Rinkus sagatavotajā materiālā jaunākajās “Ādažu Vēstīs”.

Aktuālā informācija par pasākuma norisi pieejama Facebook lapā “Nēģu vilciens” un Instagram profilā “Jūra visu gadu”, kā arī Ādažu novada mājaslapā.

Pasākumu “Nēģu vilciens – sajūtu un garšas ceļojums Carnikavā” organizē biedrība “Jūras zeme” Eiropas Savienības Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) un Rīcības programmas zivsaimniecības attīstībai pasākumā “Sadarbības pasākumi” projekta “JŪRA VISU GADU – Piejūras dzīves stila tūrisma veicināšana” Nr. 2021/06/21/JVG/3 ietvaros.

Ģērbieties silti, neaizmirstiet mutes un deguna aizsegus “Gardēžu ciemata” apmeklējumam, un tiekamies Carnikavā!