Daudzdzīvokļu ēkas visaptveroša atjaunošana

22.11.2018.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) norāda, ka padomju laikā celtajos tipveida namos dzīvo aptuveni 70% Latvijas iedzīvotāju un šo ēku vidējais kalpošanas ilgums tuvojas beigām. Bieži vien daudzdzīvokļu ēkas ir pārmērīgi nolietojušās tieši nevērīgās apsaimniekošanas dēļ, kalpojot kā skaļš brīdinājums apkārtējai sabiedrībai aizdomāties par ēku visaptverošu atjaunošanu.

Neatjaunotas ēku fasādes, avārijas stāvoklī esoši balkoni un vēl citi defekti rada risku daudzdzīvokļu ēku tehniskajam stāvoklim ievērojami pasliktināties, apdraudot dzīvokļu īpašnieku drošību nākotnē. Līdz ar to, arvien biežāk ir jūtama iedzīvotāju interese par visaptverošu daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu, tai skaitā arī ar energoefektivitātes pakalpojuma līgumu (EPC).

Saistībā ar ēku visaptverošu atjaunošanu, biežākais iedzīvotāju satraukuma cēlonis ir neziņa par to, kādas ir tās izmaksas, un, vai to ir iespējams atļauties. Bez šaubām, maksājums par ēkas atjaunošanu katrai ēkai būs atšķirīgs, un to nosaka gan ēkas lielums, gan ēkā realizētie pasākumi, gan faktiskās būvniecības izmaksas, kā arī pieejamā finansējuma un līdzfinansējuma nosacījumi un apjoms.

Pēc ēkas visaptverošas atjaunošanas, kuru īsteno, noslēdzot EPC, maksājumi kļūs daudz caurspīdīgāki, un ēkas īpašnieki būs informēti par visām izmaksām. Rēķinā būs ietverta maksa par enerģiju, maksa par ēkas visaptverošu atjaunošanu (ja to finansē ESKO), kā arī veikto pasākumu apsaimniekošanas un ekspluatācijas izmaksas. Papildus tam, dzīvokļu īpašnieki būs pasargāti no ikmēneša izmaksu svārstībām, jo turpmāk rēķinā parādīsies izlīdzinātais maksājums, rēķiniem paliekot nemainīgiem visa gada garumā.

Investīcijas, kas ieguldītas ēkas visaptverošā atjaunošanā galvenokārt tiek segtas no projektā panāktā enerģijas ietaupījuma. Taču nevar ignorēt faktu, ka pēdējos gados būvniecības izmaksas ir pieaugušas, bet siltumenerģijas tarifi daudzās pašvaldībās ir zemi. Abi šie fakti var radīt risku, ka enerģijas ietaupījumi nevarēs pilnībā segt ieguldītās investīcijas un dzīvokļu īpašniekiem būs jāpiemaksā. Tomēr uztraukumam nav pamata. Energoefektivitātes pakalpojuma sniedzējs jeb ESKO, piedāvājot ēkas visaptverošas atjaunošanas risinājumus, ņem vērā dzīvokļu īpašnieku maksātspēju un vienmēr meklēs atbilstošāko risinājumu, lai nodrošinātu gaidītos enerģijas ietaupījumus un darba kvalitāti.

Raksts, tapis projekta “Accelerate SUNShINE” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Apvārsnis 2020”, projekta līguma Nr. 754080. Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par projektu, aicinām sazināties ar Ādažu novada domes energopārvaldnieku Anriju Zēbergu (tālr.: 67996265, e-pasts: anrijs.zebergs@adazi.lv), kā arī apskatot projekta mājaslapu www.sharex.lv/pašvaldības.