Ādažu bibliotēkā – lielākais lasītāju skaits meiteņu grupā Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā 2016

16.03.2017.

11.martā Latvijas Nacionālā bibliotēka jau 15. reizi rīkoja Lielos lasīšanas svētkus. Pateicoties LR Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda piešķirtajam finansējumam, lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir kļuvusi par ilggadīgu tradīciju. Tajā piedalās tūkstošiem jauno lasītāju aktuālo grāmatu lasīšanā un vērtēšanā. 2016.gadā tie pavisam bijuši 19 969 lasītāji, kuri 712 bibliotēkās iesaistījušies lasīšanas maratonā, kura noslēguma pasākums ir Lielie lasīšanas svētki.
Veselu gadu ilgušais žūrijas darbs noslēdzās ar populārāko bērnu un jauniešu grāmatu autoru, ilustratoru, tulkotāju un izdevēju apbalvošanu Latvijas Nacionālās bibliotēkas  Ziedoņa zālē, kur piedalījās ap 800 žūrijas eksperti no visiem Latvijas novadiem. Svētki notika divās daļās: plkst. 12:00 sākās pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ grupā; plkst. 13:30 – pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ grupā. Svētkos sveica aktīvākos vecākus – Lasīšanas vēstneses un Tēvu kampaņas loterijas izlozes laureātus, cildināja aktīvākos bibliotekārus, kas rūpējas, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru un iemantotu lasītprieku. Tika izteikta atzinība 16 bibliotēkām no visas Latvijas, to skaitā arī Ādažu bibliotēkai  par lielāko dalībnieču skaitu meiteņu grupā starp pagasta bibliotēkām.
Programmas aizvadītā gada kolekcijā bija iekļautas četrpadsmit dažādu izdevniecību – „Zvaigzne ABC”, „Dienas Grāmata”, „liels un mazs”, „J.L.V.”, „Neputns”,  „Lietusdārzs”, „Lauku Avīze”, „Jāņa Rozes apgāds”, „Mansards”, “BaibaBooks”, “Kontinents”, “Omnia mea”, “Egmont Latvija” un “Pētergailis” jaunākās grāmatas. Septiņu izdevniecību devums nokļuva atzītāko grāmatu vidū. Tie ir gan aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi, gan tulkojumi. Vairāku tūkstošu jauno lasītāju visaugstāko novērtējumu  saņēmuši gan lasītāju jau iemīļoti rakstnieki – Inese Zandere un Juris Zvirgzdiņš, gan arī debitanti – piemēram, Rasa Bugavičute-Pēce, kura ir radījusi sirsnīgu stāstu par sunīti “Mans vārds ir Klimpa, un man patīk viss”. Šo gadu varam dēvēt par lasīšanas veicināšanas programmas kaimiņvalsts Lietuvas atzinības gadu, jo 5 + grupā uzvarējusi pazīstamās rakstnieces Linas Žutautes grāmata “Kika Mika un lielā tumsa”, savukārt latviešu rakstnieka Jura Zvirgzdiņa grāmata “Lauvas rūciens” izceļas ar neparastajām lietuviešu ilustratores Linas Dudaites ilustrācijām un arī ierindojusies godalgoto vidū. Visvairāk atzinības no tulkotās literatūras ieguvuši darbi – Astridas Lindgrēnes grāmata “Emīls un Īda no Lennebergas” un Henrika Tamma “Nindzja Timijs un nozagtie smiekli”, kas aizved mūs notikumos, kur valda draudzība un sadarbošanās, kā arī varonīgas komandas uzvara pār ļauno.  Mazajiem bērniem patikusi somu rakstnieka Timo Parvela grāmata “Ella un draugi”, kur tēloti jautri pārpratumi skolas vidē.   Turpinot 2012.gadā iesākto „Vecāku žūriju” – īpašas pieaugušo grāmatu izlases vērtēšanu, par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi skolotāji un vecāki. Populārākās grāmatas vecāku vidū jau tradicionāli ir latviešu autoru darbi, uz skatuves tika lūgta Nora Ikstena, kuras grāmatu “Mātes piens” kā labāko novērtējuši 1037 Vecāku žūrijas eksperti. Rakstniece atzina, ka nebūtu jēgas censties panākt savu grāmatu tulkošanu citās valodās, ja izpaliktu lasītāju atzinība Latvijā.
Bija patiess prieks piedalīties Lielajos lasīšanas svētkos un gaidīsim jauno Bērnu/jauniešu/vecāku Žūriju 2017!