Ādažos top modernākais cepumu ražošanas centrs Baltijā un Skandināvijā, aicina darbā 250 darbiniekus

24.02.2022.

Daudzi Rīga-Tallina ceļa mērotāji jau pamanījuši Ādažos ceļa malā “Orkla” ražotnes, kas top viena pēc otras. Nesen atklātajai jaunajai “Laimas” ražotnei blakus izslējusies vēl viena pavisam īpaša ražotne. Vairāk nekā 35 tūkstošu m2 plašajās telpās būs “Orkla Latvija” māsas uzņēmuma “Orkla Biscuit Production” specializētā cepumu un vafeļu ražotne, kura cita starpā būs arī jaunās mājas, iespējams, populārākajam cepumam Latvijā “Selga”. Lai ražotne uzsāktu pilnvērtīgu darbu un sasniegtu ambiciozos ražošanas mērķus, uzņēmums meklē darbiniekus, kuri mūsdienīgo ražotni gribētu saukt arī par savām jaunajām mājām. Pirmās ražošanas līnijas darbību uzsāks jau šī gada pirmajā pusē, savukārt jau 2023. gadā ražotne darbosies ar pilnu jaudu.

Ar ko tik īpaša būs jaunā “Orkla” ražotne Latvijā un kādi darbinieki aicināti darbā, izvaicājām “Orkla Biscuit Production” personāldaļas vadītāju Sandru Zālamani.

Ar ko jaunā cepumu un vafeļu ražotne atšķirsies no citām?
Pirmkārt, atšķirībā no citām mūsu ražotnēm – “Laimas”, “Staburadzes”, “Spilvas” un citām – šī primāri ražos cepumus un vafeles priekš citiem “Orklas” grupas uzņēmumiem ārvalstīs. Citiem vārdiem sakot, šeit, Ādažos, top cepumu un vafeļu ražošanas centrs “Orkla” grupai visā Ziemeļvalstu reģionā. Plānots, ka pēc projekta noslēgšanas un ēkas būvniecības pabeigšanas šī būs lielākā šādas specializācijas ražotne Baltijā un Skandināvijā. Aptuveni 80 % no saražotā eksportēsim, savukārt 20 % paliks pašmāju tirgum, tostarp, iecienītā “Selgas” zīmola produkcija. Otrkārt, Latvijā nemaz tik bieži netop jaunas un mūsdienīgas ražotnes, kuras būvētas no pašiem pamatiem un to projektēšanā jau no paša sākuma ņemta vērā ražošanas specifika – cepumi un vafeles. Pārsvarā tomēr esošas ražotnes atjauno un pielāgo mūsdienu prasībām, bet šī būvēta speciāli šai funkcijai. Praktiski tas nozīmē, ka no procesu organizēšanas un darbinieku viedokļa tie būs vispārdomātākie un ērtākie darba apstākļi, kādi mūsdienās iespējami. Un, treškārt, tieši tāpat kā ražotni būvējam no pašiem pamatiem, arī tās darbinieku kolektīvu, teju 300 speciālistu komandu, veidojam no jauna. Šis process jau ir sācies pirms pusgada un turpināsies līdz 2023. gadam, kad plānots pabeigt darbu pie jaunās komandas komplektēšanas.

Ko nozīmē Latvijā atrast 300 jaunus darbiniekus?
Šī būs pilna spektra ražotne, kas nozīmē, ka meklējam cilvēkus visu daudzveidīgo funkciju īstenošanai. Mēs radīsim līdz 300 jaunām darba vietām, kur ap 200 būs ražošanas pozīcijas – maiņu vadītāji, ražošanas līniju operatori, produkcijas iesaiņotāji un tehniskais atbalsts. Aptuveni 60 darba vietas būs loģistikā – noliktavas pārziņi un strādnieki, autoiekrāvēju vadītāji, savukārt aptuveni 40 darba vietas būs administrācijā, proti, tie būs ražošanas plānotāji, projektu vadītāji ar ekspertīzi iepakojuma risinājumos un jaunu produktu attīstībā, kvalitātes speciālisti un citi. Turklāt meklējam gan savas jomas lietpratējus ar pieredzi, gan cilvēkus, kuri tikai vēlas sākt veidot karjeru pārtikas nozarē vai pārkvalificēties, jo nodrošināsim pilnu nepieciešamo zināšanu nodošanas procesu caur speciāli izveidotu apmācību programmu.

Vai tas nozīmē, ka pirmie darbinieki jau uzsākuši darbu pirms ražotne vēl ir gatava?
Tieši tā! Esam tuvu tam, lai teiktu, ka jaunās ražotnes komandas kodols ir izveidots. Darbu uzsākuši pirmie 50 no 300 darbiniekiem. Komandu veidojam pakāpeniski, pirmie komandā pievienojušies nozares eksperti, kas iesaistās procesu veidošanā sadarbībā ar citām “Orkla” ražotnēm dažādās valstīs, kā mēs sakām, gatavo ražotni brīdim, kad būsim operējoši un noritēs aktīvs ražošanas process. Tie ir jauno produktu attīstības, plānošanas, kvalitātes, pārtikas apstrādes un tehniskie speciālisti, kuri ne tikai uzkrājuši plašu profesionālo pieredzi, bet vienlaikus var ātri apgūt jaunas zināšanas un veiksmīgi nodot tās tālāk citiem kolēģiem. Komandā ir pievienojušies arī pirmie ražošanas darbinieki – ražošanas iekārtu operatori, maiņu vadītāji, tehnologi un citu profesiju pārstāvji. Šie ir darbinieki, kas dodas praktiskās apmācībās uz Zviedriju, kur kopā ar kolēģiem no Zviedrijas apgūst ražošanas procesu, mācās iekārtu darbību, lai zināšanas pārvestu uz Latviju un apmācītu nākamos darbiniekus.

Jūs minējāt par mācībām Zviedrijā? Kā tās norit?
Zviedrijā, Kungalvā, atrodas līdz šim lielākā cepumu ražotne “Orkla” grupā, kur tiek ražoti produkti, kas turpmāk tiks ražoti tieši pie mums Latvijā. Tādēļ mācības tur un zināšanu pārņemšana no zviedru kolēģiem ir ļoti svarīga. Mācības tiek organizētas pa komandām, kuras katra dodas 2 nedēļu līdz 1 mēneša apmaksātās mācībās uz Kungalvas ražotni. Tur plānots apgūt visas praktiskās ražošanas nianses, piemēram, produkta receptūru, kā gatavot mīklu, kā sagatavot ražošanas un pakošanas iekārtas darbam, kā regulēt iekārtas un nodrošināt nepārtrauktu un efektīvu ražošanas procesu, un citas praktiskas iemaņas, kuras nodos pieredzējuši zviedru eksperti. Kopumā ir plānots, ka Zviedrijā mentoru uzraudzībā apmācīsies četras šādas darba grupas, un pēcāk iegūtās zināšanas nodos jau nākamo maiņu darbiniekiem tepat Latvijā.

Vai tas nozīmē, ka ražotnē strādājošajiem jābūt angļu valodas zināšanām?
Angļu valoda tiks uzskatīta par priekšrocību šo 4 komandu darbiniekiem, tomēr tā nav obligāta. Ja vismaz puse no komandas pārzinās angļu valodu, tad savas komandas biedriem palīdzēs apgūt nepieciešamās zināšanas. Tiem darbiniekiem, kuri piedalīsies mācībās Latvijā, angļu valodas zināšanas nav obligātas.

Kādus darbiniekus šobrīd meklējat un aicināt pievienoties?
Šobrīd aicinām dažādu jomu speciālistus, it īpaši tos, kuri vēlas kļūt par daļu no teju 200 cilvēku plašās ražošanas komandas – ražošanas maiņu vadītājus, ražošanas tehnologus, ražošanas līniju operatorus un tehniskā nodrošinājuma speciālistus jeb mehatroniķus un automātikas speciālistus. Kas svarīgi – daudzos amatos iepriekšēja pieredze nav izšķiroša, svarīga ir vēlme mācīties un apgūt ko jaunu. Darbs mūsdienīgā, inovatīvā ražotnē ar jaunām ražošanas līnijām visiem būs pilnīgi jauns un citādāks no pieredzētā, tādēļ teju visiem tas nozīmēs apgūt jaunas prasmes. Jau šobrīd strādājošie šajos amatos nāk no dažādām industrijām – ražošanas, sabiedriskās ēdināšanas, apkalpojošām sfērām, arī IT nozares.

Jaunā ražotne atrodas Ādažos. Vai darbiniekus meklējat Ādažu apkaimē?
Ne tikai! Mēs, protams, uzrunājam Ādažos, Carnikavā, Baltezerā, Garkalnē un Saulkrastos dzīvojošos, jo dzīvot tuvu darbam ir ērtība. Taču mēs vienlaikus arī rūpējamies par infrastruktūru, lai nokļūšana uz un no darba būtu ērta arī tālāk dzīvojošajiem. Mēs strādājam ciešā sadarbībā ar vietējām pašvaldībām, lai pilnveidotu un attīstītu infrastruktūru kustībā starp Rīgu un Ādažiem. Papildus uzņēmums nodrošina risinājumus ērtākai nokļūšanai, piemēram, organizējot autobusus, kas atved darbiniekus uz maiņu un pēcāk nogādā mājās. Tāpat atbalstām arī darbinieku iniciētus auto koplietošanas risinājumus.

Vai ir kādas citas speciālas prasības vai tieši pretēji ierobežojumi darbam jaunajā ražotnē?
Specifiskas prasības var izrietēt no amata, bet atkārtošos un uzsvēršu vēlreiz, ka vienojošais ir vēlme mācīties, būt atvērtam jaunajam, spēja sadarboties komandā un būt atbildīgam un uzticamam kolēģim. Pastāv dažādi priekšstati vai mīti par darbu pārtikas industrijā, kurus diendienā skaidrojam vai pat atspēkojam. Piemēram, priekšstats, ka darbs ražošanā ir fiziski smags, piemērots vīriešiem. Iespējams, kādā noteiktā ražošanas veidā tā ir, taču, pateicoties jaunbūvētai ražotnei, jaunām ražošanas un fasēšanas līnijām, kā arī līdz minimumam samazinātam roku darbam un pārdomātai darbu organizācijai, darbs šajā ražotnē nebūs fiziski izaicinošs. Teju ikvienu amatu varēs veiksmīgi īstenot neatkarīgi no dzimuma. Tāpat priekšstats, ka ražošanas operatoriem jābūt tehniskai izglītībai, nav patiess, jo praksē redzam, ka pietiek ar tehnisku domāšanu un vēlmi apgūt jaunas prasmes. Vēl ir priekšstats, ka ražošanā parasti strādā gados vecāki cilvēki, taču tas pilnīgi noteikti neattiecas uz mums. Šobrīd vidējais nodarbināto vecums ir 30-40 gadi un jaunā ražotne ir atvērta jebkura vecuma strādāt gribošajiem.

Izklausās, ka darbinieku sastāvs būs ļoti dažāds. Kas viņus visus vieno?
Mūs visus vieno uzņēmuma vērtības – drosme, iedvesma un uzticamība, tas arī visprecīzāk raksturo mūs kā komandu un katru indivīdu. Pēc līdzšinējās pieredzes redzam, ka vienojoša ir arī motivācija – vēlme pievienoties tik liela apjoma jaunam projektam Latvijā un būt par daļu no šīs unikālās iespējas, veidojot nākotnes ražotni kopā. Visiem piemīt vēlme attīstīt vai spēcināt savas prasmes un kompetences, būt starp pirmajiem, kas veido jauno komandu starptautiskā uzņēmumā. Citiem vārdiem, tie ir cilvēki, kuri grib atšķirt jaunu lapu vai pat jaunu nodaļu savas profesionālās dzīves grāmatā.

Visbeidzot, kā pieteikties darbā jaunajā cepumu ražotnē?
Ikviens interesents aicināts iepazīties ar informāciju interneta vietnē www.darbsorkla.lv. Tur atrodams gan detalizētāks apraksts par darbu jaunajā cepumu ražotnē, gan arī aktuālās vakances. Piereģistrējoties portālā, iespējams nosūtīt savu pieteikumu. Taču, ja kāds vēl nav īsti drošs, vai un kādai vakancei pieteikties, bet ir apņēmības pilns pāršķirt jaunu lapu savā karjerā, aicinām uz sarunu, zvanot pa tālruni +371 26558449 vai rakstot uz e-pastu vakances@orkla.lv.